Cocktail "Bellini" Receptura

Bellini przepis na drinka

Cocktail "Bellini" Receptura

Czy cocktail Bellini coś wam mówi?  Być może mieliście okazję spróbować Bellini, słynnego Weneckiego specjału? Drink, który jest mieszanką brzoskwini z wytrawnym winnem czyli prosecco. Cocktail który mimo, iż w Polsce nie jest bardzo popularny, to na całym świecie pity w najlepszych barach. Zapraszamy do zapoznania się z historią i przepisem na Bellini!!! 

Bellini przepis na drinka

 

Cocktail "Bellini" Receptura
4.9 (98.46%) 13 votes

Wydruk przepisu
Bellini
Bellini to Cocktail pochodzący z Wenecji, zawierający brzoskwinie i wytrawne wino musujące prosecco.
Czas przygotowania 1 Minuta
Czas gotowania 0
Czas oczekiwania 0
Porcje
1 Porcja
Składniki
Czas przygotowania 1 Minuta
Czas gotowania 0
Czas oczekiwania 0
Porcje
1 Porcja
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Miksujemy świeże brzoskwinie wraz z skórka, wycinając jedynie pestki.
  2. Wlewamy zmiksowaną brzoskwinie, do schłodzonego kieliszka na Champagne.
  3. Dodajemy odrobinę soku z świeżych malin jeżeli używamy białej brzoskwini.
  4. Dodajemy prosecco, podajemy z kawałkiem brzoskwini na rancie.
Pozostałe informacje

Historia cocktailu Bellini

Drink Bellini został wynaleziono, gdzieś w latach 1934-1948, przez barmana Giuseppe Cyprian-a. Założyciela słynnego Harry's Bar w Wenecji, we Włoszech. Nazwał swój autorski cocktail Bellini, ponieważ jego unikalny kolor różowy przypominał mu togę świętego, z obrazu XV wiecznego weneckiego artysty Giovanniego Belliniego.

Vincenzo Bellini historia drinka
Vincenzo Bellini malarz

Napój zyskał sławę jako sezonowa specjalność w Harry's Bar. Nie był to zwykły bar lecz ulubione miejsce min. Ernesta Hemingwaya , Sinclair Lewis i Orsona Wellesa. Później, jego odpowiednik stał się równie popularnym barem, w Nowym Yorku. Co ciekawe pzedsiębiorczy Francuz, założył specjalnie firmę, która dostarczała świeże puree z białych brzoskwiń do obu tych miejsc. By jego słynny cocktail mógł być ulubionym i serwowanym, przez cały rok.

Historyczny skład Bellini 

Bellini składa się z puree z białych brzoskwiń i Prosecco , wytrawnego włoskiego wina musującego . Marynowanie świeże brzoskwinie w winie, to włoski specjały i po niekąd tradycja. Oryginalna receptura została wykonana, z odrobiną malinowego lub wiśniowego soku, by nadać napojowi różową barwę. Z powodu częściowo ograniczonej dostępności, obu składników. Czyli białych brzoskwiń i Prosecco, istnieje kilka wariacji tego drinka.

Drink przepis Receptura bellini

Czym zastepujemy? 

Więc możemy użyć również Kalifornijskich białych brzoskwiń, których smak jest trochę inny. Można użyć również żółtych brzoskwiń lub brzoskwiniowego nektar, zwłaszcza jeśli jest poza sezonem brzoskwiniowym, co za tym idzie ich smak byłby bardzo mdły. Często używany jest również likier brzoskwiniowy jak Archers, a nawet nalewki o tym samym smaku. Czasami świeży owoc zastępuje również, puree brzoskwiniowe.

Ciekawostka jest że rodzina Cypriani, wciąż produkuje oryginalną wersję Bellini, jako specjał tylko do baru w restauracji Harry's.

Inne wina musujące, są również często stosowane w miejsce Prosecco. Choć według nas francuski Champagne z ogromnym smakowym bukietem, nie zbyt dobrze powiązać z lekkim, owocowym w smaku Bellini. Dla wersji bezalkoholowej woda gazowana jest używana w miejscu wina.

Udostępnij ten przepis

Podobne wpisy

Dodaj komentarz