Cocktail "Whiskey Sour" receptura

Whiskey Sour receptura

Cocktail "Whiskey Sour" receptura

Receptura drinka, przepis Whisky Sour

NIE MA CO UKRYWAĆ, "WHISKEY SOUR" TO POWSZECHNIE ZNANY NA WHISKY. PROSTY DO PRZYRZĄDZENIA, NIE WYMAGAJĄCY WIELU SKŁADNIKÓW, WŁAŚCIWIE TO SOUR MOŻEMY BEZ PROBLEMU PRZYGOTOWAĆ  W DOMU, ALE CZY ZNACIE JEGO HISTORIĘ? ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYM ARTYKUŁEM.. A W NIM  MIN.  HISTORIA POWSTANIA, PIERWSZA KLASYCZNA RECEPTURA, A TAK ŻE NASZA PROPOZYCJA!!!

    Whiskey sour, to cocktail,  który rozpoznamy po charakterystycznej piance. Tworzy się ona na górnej warstwie napoju, i ma naprawdę ogromny wpływ na smak drinka.  Pianka powstaje, po przez dodanie ubitego białka jaja kurzego. Nie znajdowało się w pierwszej recepturze, lecz od pewnego czasu, to stały bywalec w akompaniamencie burbonu. Wiele osób słysząc skład, ze względu właśnie na białko, nie chętnie zamawia i próbuje napoju.

Jest to oczywiście absurdem, o ile nie mamy reakcji uczuleniowej na białka, śmiało możemy stwierdzić iż jest on najcenniejszym składnikiem. Każdy kto próbował dobrze przyżądzone Whiskey Sour, dobrze wie że to cocktail unikalny, jego wyjątkowe przenikanie się smaków to zasługa właśnie białka.

Białko jaja kurzego, jak każde białko, to w 90% woda, pozostałe  10% stanowią weglowodoany i aminokwasy. Jeden z związków chemicznych budujących białko, ma ogromny wpływ na odczuwanie smaków. Mowa oczywiście o kwasie glutaminowym, ale o tym już w innym artykule.. 

Zapraszamy do śledzenia, oceniania i komentowania naszych receptur, na pyszne drinki. Śledźcie nasze kolejne wpis, po przez naszą strone na facebooku.
Polub nasz fun page na facebooku, bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami. Pozdrawiamy!!!
Ekipa Bar Wikipedia
Cocktail "Whiskey Sour" receptura
Oceń ten post

Wydruk przepisu
Whiskey Sour
Whiskey Sour to bardzo popularny cocktail klasyczny, co za tym idzie barmani tworzą masę twistów, czyli wariacji tego drinka. Bar Wikipedia specjalnie dla was wybrała trzy możliwości: e -Receptura IBA(International Bartender Association) -pierwsza receptura -nasz twist (wariacja)
Czas przygotowania 1 Minuta
Czas gotowania 0
Czas oczekiwania 0
Porcje
1 Porcja
Składniki
Whiskey Sour receptura IBA
Whiskey Sour twist Bar Wikipedia
Czas przygotowania 1 Minuta
Czas gotowania 0
Czas oczekiwania 0
Porcje
1 Porcja
Składniki
Whiskey Sour receptura IBA
Whiskey Sour twist Bar Wikipedia
Sposób przygotowania
Whiskey Sour przyżądzanie
  1. Szkło typu old fashioned, short glass. Chłodzimy szkło, i shaker.
  2. Nalewamy składniki do szklanicy, z wyjątkiem białka jajka.
  3. Bierzemy drugi shaker, i do pustego wrzucamy białko, które energicznymi ruchami ubijamy na piankę tzw. Dry shake
  4. Łaczymy białko z pozostałymi składnikami w jeden shaker. Shakujemy!!!
  5. Strain wody z rozpuszczanego lodu, w chłodzonym szkle. Przelewamy po przez strainer zawartość do szklanki.
  6. Ozdabiamy twistem z pomarańczy, lekkie przypalenie ściskanej skórki aromatyzuje w celu zabicia mdłego zapachu białka.
Whiskey Sour pierwsza receptura spisana przez Jerry Thomasa
  1. (Użyj małego barowego szkła). - 1 duża łyżeczka sproszkowanego cukru białego rozpuszczona w niewielkiej ilości wody Seltzer -Sok z połowy małej cytryny -1 kieliszek Bourbonu lub żytniej whisky Napełnić szklankę lodem, wstrząsnąć i przecedzić. Ozdoba z jagody.
Pozostałe informacje

Whiskey Sour receptura

Historia powstania Whiskey Sour

    Receptura Whiskey Sour jak większośći klasycznych cocktaili, poraz pierwszy została zpisana i wydana w 1862 roku. Oczywiście mowa o pierwszym barbooku Jerry-ego Thomasa.

Jednak podstawowy przepis, był znany i używany, od ponad stu lat. W XVIII wieku, podróże nie tylko zdawały się trwać wiecznie, ale naprawdę przemieszczanie się nie należało do przyjemności. Chłodzenie pożywienia było nie znane i technicznie niemożliwe, a pojęcie na temat zarazków i leczenia z wszelakich chorób przyprawia dziś o dreszcze. Długie podróże na poziomie gruntu, nie były aż tak straszne. Logiczne, przecież można się zatrzymać, uzupełnić zaopatrzenie w miarę potrzeb, lub po prostu pójść na polowanie. Lecz podróży morska, a zwłaszcza pokonanie ogromnych odległości z Europy do Ameryki Północnej, tu sprawa jest troche bardziej skomplikowana. Pożywienie i woda, psuły się w czasie kilku miesięcznych podróży.  Marynarze przez to często chorowali, cierpieli na szkorbut i niedożywienie.

Do czasu aż pojawił się "bohater", o imieniu Edward Vernon,  Angielski vice admirał. Zapoczątkował pewien zwyczaj, mieszając kilka składników razem, ku chwale i zdrowiu jego załogi. Marynarze mieli racje różnych składników odżywczych, zawartych w produktach jak limonka i cytryna, szczególnie aby zapobiec szkorbutowi. Zawsze zabierano również alkohol, w celu bezpiecznego ich spożycia, gdyż woda po pewnym czasie mogla być skażona. Żeby zapobiec sytuacji w której, statek będzie pełen nietrzeźwych marynarzy. Alkohol, zwykle rum, został złagodzony sokiem z cytryny lub limonki, dodawano  także cukier, aby zamaskować smaku słabiej jakości rumu. Tak powstał pierwowzór i pierwsze bardzo wczesne i prymitywne wersje Sour-a.

whiskey sour receptura przepis

Marynarze następnie, doprowadzili tę koncepcję do brzegu i ostatecznie kwaśny cocktail, został udoskonalony. Gin i Brandy również mieszano w ten sposób, zapoczątkowane przez Anglików, co doprowadziło do powstania drinków, jak "White Lady", czy "Side Car". Amerykanie, byli jednak bardziej przywiązani, do rodzimych whisky. Jerry Thomas ostatecznie dopracował przepis, opublikował go w swej słynnej  książce, mowa oczywiście o pierwszym historycznym barbooku.

Whiskey sour barbook

Co ciekawe soda pierwotnie, była używana i znajdowała się w pierwszej recepturze, ale ostatecznie zrezygnowano z niej wraz z upływem czasu.  Również brak białka w pierwszej recepturze, z czasem jednak stało się ono podstawowym, a zarazem najbardziej charakterystycznym składnikiemBiałko jaja, zostało dodane później, jako kremowy-pieniący składnik. Książka Gary-ego Regan-a "Funny Mixology", zawiera przepis również bez białka jaja. Dopiero dzieło, Dale DeGroff  "The Essential Cocktail", zawiera recepture w której się ono znajduje, ale podawane jest jako jedną z opcji w cocktailu.

Oczywiście sour to nie tylko whisky, możemy również w tych samych proporcjach użyć wódki, czy chociażby pisco(vódka sour, pisco sour itd.  itp. ).

Udostępnij ten przepis

Podobne wpisy

Dodaj komentarz