Arrack-owocowy destylat z kokosa

Arrack owocowy destylat z kokosa

arrack co to jest historia

 Arrack z nazwy bardzo łatwo pomylić, z różnymi alkoholami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu. Jednakże destylat który, dzisiaj tu opiszemy jest czymś zupełnie innym od anyżowych alkoholi opisanych w poprzednich postach. Czy próbowałeś arracku? A może nigdy o nim nie słyszałeś? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. 

Arrack- (lub arack) produkowany np. w Indonezji, jest to destylowany napój alkoholowy. Zazwyczaj jest produkowany w Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej , destylowany zarówno z sfermentowanego soku z kwiatów kokosowych, trzciny cukrowej , zbóż (np ryż czerwony) lub owoców , w zależności od miejsca pochodzenia. Klarowny destylat może być mieszany z różnych rodzajów, następnie dojrzewa w drewnianych beczkach, lub jest wielokrotnie destylowany i filtrowany w zależności od założonych celów, smak i kolor również zależy od producenta. Arrack nie należy mylić z arak, anyżowym napojem alkoholowym tradycyjnie spożywanym w krajach basenu Morza Śródziemnego i krajów wschodnich śródziemnomorskich, a także rejonów Afryki Północnej.

Arrack można podzielić na trzy rodzaje,  które charakteryzują się specyficzną formą produkcji, a ich występowanie zależne jest od miejsca pochodzenia:
-Batavia arrack-Indonezja
-Ceylon arrack(inaczej Coconut arrack) - Sri Lanka
-Lambanóg-Filipiny

destylarnia arrack
Zabytkowe zdjęcie destylarni arrack

 

Historia Arrack

     Pierwsze zachowane zapiski na temat Arrack, pochodzą z slynnych dzienników wielkiego podróżnika Marco Polo. Skomentował on produkcjie araku w jego XIII wiecznej podróżniczej opowieści "II Milione". Produkcja pozostała zasadniczo niezmienione przez te wszystkie lata. Jego zapiski wyglądały następująco:
"Nie mają żadnego wina, z wyjątkiem takiego jakie będę teraz opisywać. Musisz wiedzieć, że czerpią je z pewnego rodzaju drzewa, które rośnie na ich terenach. Kiedy chcą stworzyć wino tną gałąź drzewa, i przywiązują wielką pulę na łodydze, w miejscu w którym gałąź została nacięta; w ciągu dnia i nocy sokami garnek będzie wypełniony. To wino jest doskonałe do picia i mam zarówno białe jak i czerwone. To jest tak, że ma moc przewyższajacą chore obrzęki i leczy chore śledziony. " 

Podróże Marco Polo, 1292


 
     Włoski badacz, Antonio Pigafetta opisał Arrack, pity w Palawan jak również na pobliskich wyspach już w 1521 roku. Wykonany był z destylowanego wina ryżowego.

Arrack produkcja

Batavia arrack

batavia arrack kokosowy destylowany alkohol
 
Batavia araku destyluje się w Indonezji . Składem bardzo przypomina i jest wręcz nazywany rumem Indonezji, bo jak rum jest destylowany z melasy trzciny cukrowej. Destylowany w kolumnach destylacyjnych. W celu rozpoczęcia fermentacji, fermentowany lokalny czerwony ryż i melasa jest łączona z lokalnymi drożdżami, uzyskany w ten sposób alkohol jest unikalny, jak i jego smak oraz zapach. Moc arracku po destylacji to ok. 70%. Podobnie jak rum, Batavia arrack często jest mieszanką(blendem) różnych oryginalnych destylatów.
O batavia arrack czesto mówi się, że dodawany poprawiaja smak produktów. Zatem często stosowany jako składnik przy wytwarzaniu innych produktów, jak w ziołowych i gorzkich nalewek. Jest on stosowany jako składnik likierów (jak Punsch ), ciast, (jak Skandynawski tort Runeberg lub Dresdner Stollen ), a także w branży cukierniczej, a także przy tworzeniu oryginalnych smaków.
Arrack jest często tworzone jako bimber w warunkach domowych, oczywiście na terenie Indonezji. Takie nielegalne wytwarzanie, może sprzyjać zawartości niebezpiecznych środków jak np. metanol. Który może prowadzić nawet do śmierci, bądź trwałego kalectwa.

Lambanóg Arrack

     Filipińskim określeniem dla

lambanóg arrack kokosowy destylowany alkohol

wina (a co za tym idzie również innych napojów alkoholowych) jest Alak, pochodzi od arabskiego słowa "Arrak". Poprawnym określeniem wydaje się być również "arak", choć jest wyraźnie stosowane tylko w prowinicji Ilocano .

    Lambanóg to powszechnie określenie kokosowego wina lub wódki kokosowej. Wódka  to destylowana z soku z zamkniętym jeszcze kokosowymi kwiatami. Destylowany alkohol jest szczególnie silny, o typowej zawartości alkoholu pomiędzy 40, a 45%,  już po poddaniu pojedynczej destylacji, może nawet dochodzić do 83% po drugiej destylacji. Proces zaczyna się od soku z kwiatu kokosowego. Sok jest zbierany do zbiorników wykonanych z bambusa, co ciekawe proces ten przypomina gromadzenie latexu z gumowych drzew. Następnie gotowany by rozpocząć fermentacje. Z sfermentowanego płynu tworzony jest grog kokosowy, potocznie nazywany tubà.. Tubà sama w sobie jest bardzo popularnym napojem lub jest poddawana dalszej destylacji w celu wytworzenia lambanóg.
     Do niedawna lambanóg, był tylko lokalnym odpowiednikiem bimbru. Ze względu na produkcję,  która w długiej historii zawsze wytwarzana tylko metodachałupniczą. Choć zwykle podawane czysta, to tradycyjnie przyprawiona rodzynkami, Ostatnimi czasy, ze względu na ogromny rozwój branży alkoholowej która nie ominęła również o Lambanóg trafił niedawno do obrotu,  produkowany w kilku smakach, takich jak mango, jagody, ananas, guma do żucia i cynamon.
     Prowincja Quezon jest głównym producentem wina lambanóg w Filipinach. Z powodu ogromnej obfitości, plantacji kokosowych w okolicy. Wódka Lambanóg została stworzona podczas pierwszej historycznej destylacji, pod Tayabas w Quezon. Której dokonał hiszpański żołnierz imieniem Alandy. On również założył pierwszą firmę destylujacą Lambanóg, która istnieje do dziś co prawda pod zmienioną nazwą, jako Mallari Distillery. Trzy główne gorzelnie w kraju znajdują się również w Tayabas. Mallari Distillery, Distillery Buncayo i Capistrano Distillery (Vito od 2004)

Ceylon Arrack

     Nie ma co ukrywać, Sri Lanka jest największym producentem kokosowego araku. Aż do roku 1992, państwo odgrywało znaczącą rolę w jego produkcji.
ceylon arrack kokosowy destylowany alkohol

 

     Cały proces produkcyjny obraca się wokół fermentacji i destylacji jednego składnia. Również jak w przypadku lambanóg używany jest sok z nieotwartych jeszcze kwiatów, z palmy kokosowej (Cocos nucifera) . Każdego ranka o świcie, ludzie nazywani Tappers poruszają się wśród wierzchołków drzew kokosowych. Jedno drzewo może dać nawet do dwóch litrów soku.
     Ze względu na wysokie stężenie cukru i drożdży, schwytana ciecz naturalnie i natychmiast fermentuje do napoju alkoholowego o nazwie grog, tuak lub palmowe wino. W ciągu kilku godzin od zebrania, grog wlewa się do dużych drewnianych kadzi, zwanych "Wash Backs", wykonanych z drewna tekowego lub drzewa halmilla. Naturalny proces fermentacji trwa do momentu, aż zawartość alkoholu osiągnie 5-7%, wtedy napój jest uznany za gotowy do destylacji.
     Destylacja jest na ogół procesem dwuetapowym. Pierwsze wyniki kondensuje ciecz do zawartości alkoholu między 20 a 40%. Druga destylacja tworzy napój, który w ostatecznym momencie ma zawartośc alkoholu od 60 do 90%. Powszechnie destyluje się między 33% i 50% alkoholu lub od 66 do 100 dowodu ). Cały proces destylacji jest zakończona w ciągu 24 godzin. Różne mieszanki orzechów kokosowych arracku rozchodzą się w przetwórstwie, jednak wynik ekstrakcji może być również sprzedawany na surowo. Kilkukrotnie destylowany owoc kokosa, jest filtrowany lub przeniesiony z powrotem do kadzi halmilla. Gdzie dojrzewa nawet do 15 lat, w zależności od założonych wymagań smaku, koloru i zapach.
 Mieszanki premimum arracku, nie posiadają żadnych innych składników czy dodatków. Podczas gdy tanie destylaty miesza się z neutralnym alkoholem przed butelkowaniem. Większość ludzi opisuje Ceylon arrack jako coś przypominające w smak u
"... mieszankę pomiędzy whisky i rumem".
Podobne, ale również wyraźnie różniące się i unikalne.
     Arrack jest tradycyjnie spożywany samodzielnie lub z piwem imbirowym, a jest bardzo popularnym napojem w Sri Lance. Również może być mieszany w cocktailach, również jako substytut wymaganych części obu rum lub whisky. Arrack jest często pity w połączeniu z popularnymi softamj, takimi jak cola , napoje gazowane, czy woda i sok z limonki.
kwiat kokosa arrack fermentacja l
Kwiat kokosa

 

     Arrack i jego specjalne odmiany produkowane są w największej ilości. Prawie podwojenie produkcji, nastąpiło w latach 2002 do 2007. Sama melasa araku jest  produkowane najrzadziej, ale jest uważany za coś tego samego rodzaju. Niemniej w objęciu całości, arrack jest najpopularniejszym miejscowy napojem alkoholowym.
W Sri Lance produkowane jest wiele różnych marek, które możemy podzielić na kategorie:
Premium starzone arracki po destylacji trafiają do kadzi halmilla na okres do 15 lat, aby dojrzały. A także w celu złagodzenia surowego destylatu, przed zmieszaniem. Podział i oznaczenie takich premium to: Ceylon Arrack, VSOA, VX Vat9, i najstarsze czyli Old Reserve.
 
Premium jasne nie jest na ogół starzone, ale często destylowan lub filtrowane kilka razy, aby zmiękczyć jego smak. Oznaczenia takich Arrack-ów to podwójne destylowani i Blue Label.
Często miesza się je z innymi alkoholami produkowanymi z melasy lub z domieszką neutralnych alkoholi jako wypełniacz.
Najbardziej znani producenci:
Najwięksi producenci na Sri Lance, w kolejności w oparciu o ich roczną produkcie, dane z 2007 roki:
DCSL ( Distillery Company of Sri Lanka ), 37.25 milionów litrów.
IDL (International Distillery Ltd), 3,97 mln litrów
Rockland Distillery (Pvt) Ltd, 2,18 mln litrów
Mendis, 0,86 mln litrów

Ceylon Arak, trafił niedawno na eksport do Wielkiej Brytanii, w 2010roku. Jest on również dostępny we Francji i Niemczech. White Lion VSOA trafi na rynek amerykański niebawem.

Próbowałeś już arrack? Zachęcamy do zapoznania się również z naszymi  innymi artykułami. Nie tylko o alkoholach, również z naszym podręcznikiem barmana. Jak również do komentowania naszego bloga. 

Pozdrawiamy ekipa Bar Wikipedia!
Arrack-owocowy destylat z kokosa
Oceń ten post

Podobne wpisy

Dodaj komentarz