Awamori ryżowy alkohol z Okinawy

Awamori ryżowy alkohol z Okinawy

Awamori ryżowy alkohol z Okinawy

    Awamori ( 泡盛 ) to alkohol charakterystyczny dla Okinawy, w Japonii. Jest wykonany z długoziarnistego ryż indica ,  nie jest bezpośrednim produktem fermentacji (jak sake ), ale pochodzi z jego destylacji (jak shochu ). Wszystko Awamori, wykonane są  z importowanego z Tajlandii ryżu. Lokalna produkcja, poprostu nie jest juz wystarczająca do zaspokojenia popytu krajowego.

Nazwę swoją Awamori zawdzięcza bańką awa(泡  ),  które wznoszą się i pęcznieją mori (盛 ) podczas destylacji.
Im więcej pęcherzyków, tym wyższe jest stężenie alkoholu w produkcie końcowym.

 

Historia Awamori

     Awamori wywodzi się z Tajlandii, a mianowicie zostało stworzone na wzór Tajlandzkiego napoju Lao Khao. Technika destylacji, którą również zaczerpnięto na Okinawę z Tajlandii, udoskonalano od XV wieku. Wszystkie Awamori są wykonane z tajskiego ryżu ( "thai-mai"). Cały czas udoskonalano proces destylacji, wprowadzając techniki z pobliskich krajów. To właśnie uczyniło go bardziej nadającym się do subtropikalnego klimatu, w ten sposób stworzono niepowtarzalną lokalną formę czarnego Koji. Od XV do XIX wieku, Awamori wysłano jako hołd dla potężnych sąsiadów Chiny i Japonia, jako hołd od Okinawy.
     Chociaż Awamori jest również destylowanym alkoholem ryżowym, różni się od shochu na dwa sposoby:
-produkowane jest w stylu tajskim, z długo ziarnistego ryżu Indica. Ryż jest kruszony, w shochu natomiast używa się krótkiego drobnoziarnistego Japonica.
-zamiast używania białej pleśni kiju do fermentacji (jak w produkcji shochu). Używa się czarnej pleśni koji, która jest dostępna na Okinawie.
     Do kwietnia 1983 r Awamori był oznaczany, jako druga klasa shochu. Natomiast teraz jest oznaczany jako "Autentyczne Awamori".

Podział Awamori i sposób produkcji

     Awamori zazwyczaj destylowane jest do 30%-43% alkoholu, chociaż marki produkowane na eksport(łącznie z markami wysyłanymi do kontynentalnej części Japonii) są coraz słabsze około 25% alkoholu. Niektóre marki (zwłaszcza hanazake ) osiągają nawet 60%, a co za tym idzie są łatwopalne. Awamori dojrzewa w tradycyjnych glinianych garnkach, co poprawia jego smak i sprawia że są delikatniejsze.

Starzenie awamori w glinianych wazach
Starzenie awamori w glinianych wazach

Inna nazwa Awamori stosowana na Okinawie, to 島 Shima-Zake Lub Shima-za krótki. Generalnie cena Awamori, rośnie wraz z wiekiem leżakowania napoju.

Podział Awamori:

 

Kusu

Gdy Awamori jest w wieku od trzech lat lub dłużej, nosi nazwę Kusu (古酒 "Stary alkohol"). Nazwa ta jest unikalna dla Awamori i Okinawy. W innych miejscach Japonii, nazwa jest wymawiana "Koshu" i odnosi się do dobrego wieku. Zgodnie z prawem, w celu osiągnięcia nazwy "Kusu",  Awamori musi być w wieku od trzech lat. W praktyce jednak, zwykle ma sześć miesięcy. Jeśli osiągnięto określony wiek, jest mieszane z destylatami o podobnym okresie maturacji. Awamori dojrzewa pod ziemią w stałych i niskich temperaturach, zamknięte w glinianych doniczkach lub wazonach. Pojemniki z Awamori można również znaleźć, dojrzewające w jaskiniach Okinawy. Przed bitwą o Okinawę, w czasie II wojny światowej. Istniały nawet 200 i 300 letnie Kusu,niestety wszystkie zostały utracone w walce. Obecnie podejmowane są próby, ponownego wytworzenia tak starych Kusu.

Starzenie awamori rozdrabnianie ryzu indica
Rozdrabniania ryżu Indica

 

Hanazake

Na Yonaguni , zAwamori hanzake ryz indicaachodnia wyspa Japonii.Znajdują się trzy gorzelnie Donan, Yonaguni i Maifuna. Produkują wariant Awamori nazywany hanazake (花酒  ), co oznacza "Likier kwiatowy". Ma bardzo wysoką zawartość alkoholu, osiąga około 60%. Początkowo przeznaczone wyłącznie do obrzędów religijnych, hanazake tradycyjnie spożywane jest samo.

 

Habushu

Habushu (ハブ酒 ) Jak każde awamori również jest wykonane na Okinawie. Inne nazwy to Habu Sake lub Okinawska żmijówka. Habushu pochodzi od węża Habu "favoviridis Trimeresurus", który należy do rodziny żmijowatych i jest ściśle związany z grzechotnikami Węże Habu są bardzo jadowite i pochodzą z obszarów Azji Południowo-Wschodniej i innych dużych grup wysp, w tym także na Filipinach , Ryukyus i Japonii. Ugryzienie węża habu może powodować nudności, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego, a nawet śmierć. Zdarzały się przypadki, w których ofiary zgłaszały również utratę funkcji motorycznych, po leczeniu w rękach i nogach.

Awamori najpierw miesza się z ziołami i miodem, co daje przezroczysty płyn o żółtym odcieniu. Żmija jest następnie wprowadzana do cieczy, i przechowywane do momentu konsumpcji. Niektóre marki habushu, można kupić z butelką zawierającą jeszcze węża w środku.

Istnieją dwa sposoby, w jaki wąż trafia do alkoholu. Ekspresowy w którym węża można po prostu zanurzyć w alkoholu i szczelnie zamknąć butelkę, co prowadzi oczywiście do utonięcia węża. I drugi, gdzie węża umieszcza się na lodzie, do momentu, aż zamarza. W tym momencie jest wypatroszony, spuszcza się krew i zaszywa. Gdy żmija rozmarza i się budzi, umiera w agresywny sposób od uderzenia, jest to ten sposób który używa większość producentów. Następnie umieszcza się HHabushu alkohol z zmija w srodku zmijowkaabu w czystym etanolu przez miesiąc, aby ją zachować. Kontynuując proces, Habu jest umieszczany w mieszance alkoholu około 59% na 40 dni, a na końcu umieśczany w 35% Awamori, mieszanka ta jest przygotowania do spożycia. Usuwanie jelit węża, obene w drugiej metodzie, ma na celu zmniejszenie nieprzyjemnych cech napoju,  szczególnie nieprzyjemnego zapachu.

Głównym dystrybutor habushu, ma zapotrzebowanie na około 5000 węży Habu rocznie. Destylarnia używa pokruszonego ryżu Koji, jako formy do produkcji Awamori, do którego trafia wąż habushu. Jest to typowa praktyka, starzenie takiego awamori przez dłuższy okres czasu. Alkohol pomaga zniwelować jad, rozpuszcza go i przestaje być trujący.
Doceniany od czasów starożytnych, habushu, przez niektórych przypisywano mu wręcz mistyczne, właściwości lecznicze. Węże habu mogą obejść się bez jedzenia czegokolwiek bardzo długo, nawet rok wciąż mając ogromną energię. Inną pożądaną cechą, która jest uważana za przekazywaną jest pozytywny wpływ na męskie libido. Habu jest w stanie kopulować nawet 26 godzin, niektórzy wierzą że napój habushu, może pomóc na zaburzenia seksualne u mężczyzn. Napój otoczony swego rodzaju mistyką,przesądem że napój habushu zawiera pewne cechy węża.

 

Jak się piję Awamori

Awamori naczynie kara kara
     Najbardziej popularnym sposobem picia Awamori, jest podawanie napoju z wodą i lodem.  Kiedy awamori jest podawane w restauracji na Okinawie, to prawie zawsze towarzyszy mu pojemnik z lodem i dzbanek wody. Awamori może być również pijany, podawane na lodzie lub jako składnik cocktailu. Tradycyjnie awamori było serwowane w "Kara-Kara", czyli małym glinianym naczyniu z marmurową kulką wewnątrz. Marmurowa kulka wydawała charakterystyczny dźwięk "Kara kara", w celu pokazania że naczynie jest puste.Nic dziwnego że stwierdzono iż niegrzecznie jest nalać z pustego naczynia, dla swoich towarzyszy picia. Awamori było drogim i cenionym napojem. Naczynia te nadal znajduje się na Okinawie, ale kulki rzadko znajdują się jeszcze w środku.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami. Jak również do komentowania naszego bloga. Pozdrawiamy ekipa Bar Wikipedia! 
Awamori ryżowy alkohol z Okinawy
Oceń ten post

Podobne wpisy

Dodaj komentarz