Borovička, czyli Słowiańska odmiana ginu...

jagoda jałowca borovicka

Borovička, czyli Słowiańska odmiana ginu...

Destylacja i infuzowanie jałowcem alkoholi, nie ominęło krajów Słowiańskich. Patrząc wstecz na historie powstania ginu, można stwierdzić że to właśnie nasi przodkowie... Jako pierwsi użyli jałowca w produkcji napojów alkoholowych. Próbowaliście kiedyś Borovički? A może po raz pierwszy słyszycie taką nazwę? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

borovicka slowacki alkohol z jalowca

Borovička (znana również jako Juniper brandy pol. jałowcowa brandy) jest to słowacki napój alkoholowy o smaku jagód jałowca . Charakteryzuje się białym lub złotym kolorem, a jej smak podobny jest do smaku znanego z ginu. Popularny alkohol zwłaszcza na Słowacji , ale także w Polsce oraz Republice Czeskiej . Dzisiejsza produkowana masowo Borovička zawiera około 40% alkoholu. Jako punkt odniesienia możemy przyjąć prawo Słowackie, które mówi że minimalna wymagana ilość alkoholu to 37,5%. Podobne napoje, ale różniące się odrobinę sposobem produkcji, są znane w południowych krajach słowiańskich. Takie jak brinjevec w Słowenii (Brin oznacza jałowiec w słoweńskim ) i klekovača w Serbii (Kleka oznacza również jałowiec w serbskim ). Inne podobne napoje, to szczególne rodzaje Gin-u jak jenever , etc. e

Historia

Uważa się, że pomysł wykorzystania jagód jałowca, do stworzenia Borovički, powstało w celu poprawy smaku alkoholu opartego na zacierze ziemniaczanym (wódki ziemniaczanej). Jej najwcześniejsze początki są związane z miastem Liptowa w Północnej Słowacji, i ściśle związane z końcówka XV wieku, czyli około 1500 roku, za panowania monarchii Habsburgów (Austria). Rodzina ta była skoncentrowana w Wiedniu i rządziła od 1526 do 1918 roku, stała się znana jako ród który stworzył Austro-Węgry w 1867 roku. Przez ten czas, różnymi ziemiami tego imperium (często określanymi jako "Crownlands") były: Austria, Czechy ( Czechy i Słowacja), Bośnia, Chorwacja, Węgry, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Ukraina i przez krótki czas także część: Francji, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii i Holandii (w tym w Belgii i Luksemburgu). Zrzeszeni tylu krajów w ramach imperium, było trampoliną dla handlu, aby znaleźć Borovička eksportowane do wielu z tych krajów, zwłaszcza wzdłuż Dunaju.

Dziś Borovička jest narodowym napojem Słowacji, a ostatnie badania wskazujące, że jest 10. najbardziej popularnym napojem alkoholowym w regionie. Jak Genever to ma być pity czysty i nie zawsze dobrze po zmieszaniu, choć niektórzy uważają, że czuje się jak w domu w martini. Poza Slavakia, Borovička jest popularny w krajach sąsiednich Czechach i Polsce. Istnieją również dwa podobne typy duchów jałowcowe: Brinjevec w Słowenii i Klekovača w Serbii, które, choć wykonane w różny sposób z pewnością wydaje się rozwinęły swoje korzenie Borovička. Możesz być zainteresowany, aby zwrócić uwagę: "Brin" w języku słoweńskim i "Klęka" w Serbski zarówno przetłumaczyć jako "Juniper".

Old herold destylarnia borovičkaPierwszym producentem komercyjnych, aby Borovička w dzisiejszych czasach jest akredytowany do Starego Heroda Distillery. Z siedzibą w Istebník, część Trenczynie na rzece Wag, w północno-zachodniej Słowacji (w pobliżu granicy z Republika Czeska), powstała w 1933 roku, oraz (jako część Republiki Czeskiej w czasie), że stał się pierwszym na eksport Borovičková się USA. Chociaż Stary Herod nadal produkują tego ducha, ich handlu eksportowa została krótko, jak II wojna światowa dała się we znaki, a kraj miał stać komunistycznego państwa (1948 -1989).

Właściwości lecznicze

Borovička w miejscowym folklorze, szczególnie w regionach słowiańskich, jest uważany za środek zapobiegawczy, a nawet leczniczy. Wychwalany kiedyś za pozytywny wpływ na układ pokarmowy, wykorzystywana był do wspomagania pracy jelit (detoksykacji, zaparcia, wzdęcia itd.), układu moczowego (nerek, pęcherza moczowego itd.). Uważany za lekarstwo na zapalenie stawów, artretyzm i reumatyzm, oraz służył do takich czynności jak złagodzenie bólu zęba, czy(podobno szczególnie skuteczny) przy zwalczaniu bólu miesiączkowego. Pogląd ten odzwierciedla wiele cech jałowca, a także historycznych zapisków dotyczących początków Ginu.

 

Produkcja

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, Borovička została stworzona w celu złagodzenia smaku ziemniaczanej wódki. Produkcja więc bardzo przypomina dzisiejszy Gin. Obojętny alkohol, którym tradycyjnie była wódka ziemniaczana, przed redestylacją jest infuzowany jałowcem. Po przez namaczanie w alkoholu, czy podwieszanie jałowca w aparatach służących do destylacji. Borovička może być również destylowana z jagód jałowca, bądź alkohol wyprodukowany w ten sposób może być mieszany z obojętnym alkoholem jak wódka.

jagoda jałowca borovicka
Jagody jałowca

Silna obecność jałowca w tym alkoholu, spowodowała powstanie potocznej nazwy: "Revenge of the Forest". Gdy próbowałeś, brandy czy wódki pijąc nie łatwo można by pomylić Borovičke z tymi alkoholami, jednakże  można łatwo można pomyśleć o tym alkoholu jako o Ginie. Nie tylko wyglądają jak Gin (biały lub złoty, a także w kolorze żółtym) i pachnie jak Gin (z silnym jałowcowym zapachem, a także ziołowymi nutami), ale również smakuje jak (mocny surowy) destylowany Dry Gin. Borovička mimo mocniejszego aromatu jałowca może być trudne do odróżnienia od Ginu, i wielu fanów tego trunku odnalazło by przyjemność w jej spożywaniu.

 

Borovička dziś

Zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej istnieje pewien stopień statusu chronionego dla Borovički. Jest dostarczana pod kilkoma nazwami lub nazwami marek, które mogą być stosowane. Lecz tylko wtedy, gdy są produkowane na terytorium Słowacji:

borovicka co to jest Inovecká Borovička - termin odnoszący się do góry Inovec (część rezerwatu przyrody Považský) blisko Trenczyna na Słowacji.

Borovička Juniperus - termin odnosząc się do kluczowego składnika smakowego czyli jałowca.

Liptovská Borovička - termin odnoszący się do regionu Liptowa w północnej Słowacji (w otoczeniu Tatr, najwyższych gór w kraju).

Slovenská Borovička - termin odnoszący się do Słowacji.

Spišská Borovička - termin odnoszący się do hrabstwa Spiszu na Słowacji, ten konkretny styl był używany w drugiej połowie 1700 roku.

 

Borovička Producenci

Nie jest niczym niezwykłym i bez problemu, można znaleźć domowe wersje Borovički. Zwłaszcza w mniej zurbanizowanych okolicach wiejskich na terenie całego kraju. Jest to ważny rytuał społeczny toast z gościem, odwiedzającym Słowackie rodziny.

Istnieje kilka komercyjnych gorzelni produkujące Borovičke, najbardziej znane to:

Frucona Košice z siedzibą w Koszycach, południowo-wschodnia Słowacja, Frucona powstała w 1972 roku jako przedsiębiorstwo państwowe i produkuje szeroką gamę alkoholi, a także napojów bezalkoholowych. Ich produkty są szeroko rozpowszechnione w całej Słowacji i Czechach, w tym dwie wersje Borovički. "Borovičkový destilát" o mocy 40%, Spišská Borovička bardzo silna o mocy 55%.

Borovička Juniperus należący do GAS Familia Ltd. Założony w 1994 roku przez Władysława Gurega i jego syna Mariana, i choć może się nam wydawać że firma jest stosunkowo nowa, to produkcja i dzieje rodu otoczone są przez historię. Opierając się na XIII wiecznej historii królewskiego miasta Stara Lubownia, jest to tradycyjna i piękna część Spiszu, tereny znajdujące się w północnej części Słowacji, u podnóża Tatr Wysokich. Te góry są szczególnie bogate w przeźroczyste wody z naturalnych źródeł, które GAS Familia dobrze wykorzystuje do produkcji swoich trunków. Wytwarzają oni dwie wersje Borovički: ich Spišska Borovička (40%), a także drugi destylat który znany jest z gałązki jałowca znajdującego się w każdej butelce.

Old Herod założony w 1933 roku z siedzibą w Istebníku, Trenczynie na Słowacji. Była to pierwsza zarejestrowana gorzelnia, która uzyskała ochronę patentu, produkcji ginu w stylu słowackim (Borovička) w 1952 roku. Wytwarzają one szereg destylatów, w tym: Borovička Juniperus Original (ich najstarszy i najpopularniejszy produkt komercyjny w kraju); Horum i Zubrovkou (dwa rodzaje Boroviča Juniperus), z których oba zawierają korzenia goryczki i trawę żubrową (łodygę trawy jak nasza żubrówka) oprócz jagód jałowca; i Koniferum ( Inovec Borovička) charakteryzuje się łagodnym smakiem, produkowana w kilku wersjach smakowych (min. żurawina, grejpfrut).

Old Time Nestville (Hniezdne) Distillery, należąca do BGV Company, powstała w 2001 roku i produkuje Borovičke w stylu starych czasów. Jak gaz Familia znajduje się w północnej części Spiszi, w pobliżu pięknej miejscowości Stara Lubownia, również ta destylarnia korzysta z wód źródlanych bogatych w wapń, żelazo i magnez. Mają centrun turystyczne w miejscowości Hniezdne, złożone z eksponatów prezentujących historię destylacji w okolicy.

Rudolf Jelinek firmy bedąca jednym z niewielu producentów Borovički, z poza Słowacji. Firma ma swoją siedzibę w regionie Vizovia, znajdującym się na terenie Republiki Czeskiej, na północnym stoku góry Inovec (części rezerwatu przyrody Považsky). Marka wytwarzająca alkohol przez ponad 100 lat, Slovacka Borovička zawierająca 45% alkoholu. Ta marka produkuje destylaty starzone przez okres 6-miesięcy.

st nicolaus destylarnia produkcja borovicka
St. Nicolaus wnętrze gorzelni

Saint Nicolaus firma ta jest największym producentem alkoholu na Słowacji, mają kilka fabryk w całym kraju. Ich 37,5% procentowy Liptovium Borovička jest wykonany w Liptowskim Mikulaszu, w starym okręgu Liptowa, znajdujący się w północnej części Słowacji. Oprócz sprzedaży krajowej jest dystrybutorem w całej Republice Czeskiej, na Węgrzech, a także w Polsce. Podejrzewamy że niebawem będzie można zobaczyć ich butelki z alkoholem znacznie dalej. Ponieważ spółka ma powiązania dystrybucyjne w Meksyku i Indiach, a ostatnio także z hiszpańską firmą Gonzalez Byass, która ma silną sieć dystrybucji w Hiszpanii, Włoszech, Chile, Argentynie i wielu innych krajach.

Zusy Ltd. założona w 2000 roku przez męża i żonę, Joesf & Marcela Žufánkovi a także ich trzech synów Marcina, Jana i Józefa. Wnuki, które niedawno dołączyły do rodziny, tworzą ogromny potencjał trzeciej generacji rozwoju tej działalności. Jest to kolejna gorzelnia z siedzibą w Republice Czeskiej, a mianowicie w miejscowości Boršice u blatnice, zlokalizowanej w obszarze znanym jako Austerlitz w południowo-wschodniej części kraju. Produkują markę znaną jako Borovička Žufánek, stworzoną w 2011 roku, która zawiera 45% alkoholu i wykorzystuje jagody jałowca pochodzących zarówno z Słowacji jak i z Włoch.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami dotyczącymi historii i produkcji alkoholi. Jak również do subskrypcji i komentowania naszych kanałów, na portalach społecznościowych. To dla was odkrywamy największe sekrety alkoholu.

Pozdrawiamy Ekipa Bar Wikipedia

Borovička, czyli Słowiańska odmiana ginu...
4.9 (98.82%) 17 votes

Podobne wpisy

4 myśli na temat “Borovička, czyli Słowiańska odmiana ginu...

  1. It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to this brilliant blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

  2. It’s really a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

  3. I wasn’t certain where to ask this, i wondered if the author could reply. Your weblog looks brilliant and I wondered what theme and program you used? Any help would be a big help and i would be really greatful as I am inside the procedure of beginning a weblog comparable to this topic!

  4. ... [Trackback]

    [...] Informations on that Topic: barwikipedia.pl/borovicka_slowianski_gin/ [...]

Dodaj komentarz