Cachaça narodowy trunek Brazyli

Produkcja cachaca historia

Cachaça narodowy trunek Brazyli

Cachaca.narodowy trunek brazyli

Nie istnieją chyba osoby, które nie próbowały bądź nie słyszały o Cachaça, czy Caipirinha. Najbardziej znany cocktail do którego użyjemy cachaça, to dzięki tej recepturze Brazylijski alkohol dociera w każde miejsce na świecie. Bliski kuzyn rumu, ale co było wcześniej? Probowałes cachaça? Ciekawi cie co to właściwie jest? Zapraszamy, do zapoznania się z naszym artykułem.

 

Cachaça jest destylatem wykonanym z soku z trzciny cukrowej. Znany również jako Aguardente , Pinga de tuto, Caninha, jest to najbardziej popularny alkohol destylowany w Brazyli. Produkowany z fermentowanego soku trzcinowego, z zawartością alkoholu na poziomie pomiędzy 38%, a 68%. Cachaça, może być bezbarwna bądź mieć delikatne żółte zabarwienie, pochodzące od umyślnego barwienia karmelem. Maksymalny dodatek cukru, to sześć gramów cukru na litr, lecz najczęściej nie posiada żadnego dodatku.

 

Historia cachaça

Historia cachaça rozpoczyna się w momencie powstania samej Brazylii, Cachaça zdecydowanie jest alkoholem ludowym i regionalnym. Jego historia natomiast, jest nierozerwalnie związana z historią niewolnictwa, podobnie jak historia Bourbonu z historią złych Szkocko-irlandzkich imigrantów. Około 1530 roku, Portugalczycy zaczęli

Produkcja cachaca historia

kolonizować miejsce które jest obecnie północno-wschodnią częścią Brazyli, stosując metody plantacji trzciny podobne do tych stosowanych na Karaibach i południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Główny czynnik tak szybkiego rozwoju, to fakt że warunki klimatyczne w Brazylii sprzyjały utworzeniu dużych pól plantacji, w pobliżu regionów przybrzeżnych. Plantacje trzciny cukrowej w Brazylii były ogromne i wymaga siły roboczej tysięcy. Zniewolenie Indiańskich plemion Ameryki Północnej, nie należało do najłatwiejszych zadań. Więc Portugalczycy ostatecznie zdecydowali się, na korzystanie z niewolniczej siły roboczej pochodzenia Afrykańskiego. Głównymi przyczynami tego wyboru było to, że Afrykanie byli mniej skłonne do ucieczki, a także ciężej pracowali.

 

Cachaça zatem, jest produkowana od początków XVI wieku, co oznacza, że w rzeczywistości jest starsza od Rum-u, którego produkcja rozpoczęła się w 1600 roku. Gdy właściciele portugalskich kolonii odkryli, że sok z trzciny cukrowej fermentuje, przywozili swoje aparatury i techniki destylacji. Niektórzy historycy uważają, że Arabowie byli pierwszymi, którzy odkryli jak produkować alkohol na bazie trzciny cukrowej, około XV wieku. Technika ta została następnie przekazana portugalskim żołnierzom, podczas arabskiej okupacji Półwyspu Iberyjskiego.
Raporty które sięgają XVI wieku, opisują cachaça, jako rodzaj wina z trzciny cukrowej, spożywango wyłącznie przez Negros i tubylców. Przez pewien czas był nawet wykorzystywany, jako środek pobudzający mający utrzymać niewolników w stanie eufori podczas wykonywania ciężkiej pracy.
Historia cachaça to historia właścicieli gruntów rolnych. Właściciele plantacji będą w trakcie lat rozwijać destylacje, by stworzyć burżuazyjny produkt do konsumpcji.

trzcina cukrowa, cachaca
Nowoczesna plantacja trzciny cukrowej

 Historia nazwy Cachaça

W procesie wytwarzania cukru, niewolnicy zbierali plony trzciny cukrowej, a następnie doknoywali rozdrabniania łodyg. Rozdrobnioną masę w kolejnym kroku gotuję się aż do zagęstnienia, bulion przekształca się w melasePozostałość z tego procesu wrzenia był odpad dużej ilości bulionu, zwany cagaça. Powszechnie był podawany zwierzętom, wraz z innymi pozostałościami z trzciny cukrowejW wyniku oddziaływania gorącego klimatu, cagaça często samoistnie rozpoczynała fermentacji. W rynnach gdzie odrzucane go jako odpad, ale przypadkiem powstawał płynny produkt o wysokiej zawartości alkoholu. Dziwnie to może brzmieć, ale świnie i bydło było pierwszymi, którzy rzeczywiście zaznali dobrodziejstw oryginalnej brazylijskiej cachaça.

Legendy, historia aguardente

Jak cachaça pokonała drogę od koryta do butelki? Trudno powiedzieć. Uważa się, że pewnego dnia, z pragnienia lub innego powodu, niewolnik był zmuszony wypić cagaça i tak właśnie zaczeło się odkrywanie upajającego wpływu.

Inna hipoteza mówi, że niewolnicy często mieszali stare sfermentowane melasy z nowo wykonanymi. Podczas wrzenia tej mieszaniny, alkohol zawarty w starych melasy odparowywał, leciał do góry i następnie skraplał się tworząc kropelki na suficie młynów. Gdy kropelki kapała na głowy niewolników spływają niżej, gdy trafiały na usta doświadczali nagłego uczucia euforii. Jest to główny powód, dla którego w Brazylii, cachaça jest często określana jako Pinga, co w dosłownym przekazie oznacza "kapać".

Cachaca historia produkcja

Podobnie kapiący alkohol z sufitu, często uderzyłał w plecy, które były całe poranione od udrzeń bata. Oparzenia spowodowane kontaktem alkoholu z ranami, stworzyły nazwę Aguardente (czyli paląca woda), ta nazwa również jest popularną dla cachaça, szczególnie w Brazylii.

 

Produkcja i rodzaje cachaça

Produkcja cachaça jest bardzo prosta, zbiór trzciny cukrowej. Fermentacja jej soku i najważniejsze czyli destylacja, która ma skoncentrować i zwiekszyć procentowość. Ale czy wszystkie cachaça są takie i czym różni się ona od rum-u?

Podział cachaça:

Istnieją dosłownie setki, różnych butelek cachaça w Brazylii. Jeśli próbowałeś cachaça wcześniej, to prawie napewno była to cachaça przemysłowa. Rzemieślnicze cachaça, są znacznie trudniejsze do odnalezienia poza Brazylią

Cachaça przemysłowa

To alkohol produkowany masowo, w dużych ilościach. Materiał do produkcji zbierany przez maszyny, bardzo często stosowany proces wypalania, czyli podpalenia plantacji trzciny przed zbiorem. Charakteryzuje się krótką fermentacją, od 8-16 godzin. Destylowana w sposób ciagły w kolumnach z stali nierdzewnej, proces szybki i masowy. Oczywiście taki produkt nie ma niepożadanych frakcji, ale nie ma również oddzielania 3 charakterystycznych cześci destylatu (glowa, serce, ogon). Krótko mówiąc gotowy produkt zawiera sam rozcieńczony etanol, co powoduje że traci na zmysłowej złożoności. Nie starzone w beczkach, lecz często barwione karmelem.

Cachaça rzemieślnicza

Jest to cachaça produkowana w mniejszych ilościach. Chociaż w Brazyli funkcjonuje masa destylarni, to raczej jeszcze produkowana na rodzimy rynek. Trzcina cukrowa jest selekcjonowana ręcznie, a fermentacja trwa nawet do 36 godzin. Drożdże do fermentacji są naturalne bez chemicznych dodatków. Destylacja przebiega w miedzianych alembikach, podobnych do tych używanych przy produkcji whisky. Destylacja przebiegająca w partiach, z zachowaniem szlachetnych estrów, charakterystycznych zawierających smak trzciny części destylatu. Starzenie w beczkach z drewna różnego rodzaju, co tworzy bogaty bukiet smaku i aromatu.

Dojrzewająca rzemieślnicza cachaça
Dojrzewająca rzemieślnicza cachaça

Czym cachaça różni się od rumu

Często cachaça, jest błędnie określana rodzajem rumu. Istnieje kilka zasasniczych różnic, prawdą jest że i cachaça i rum produkowany są z trzciny cukrowej. Natomiast główną różnicą pomiędzy dwoma destylatami jest to, że rum jest wykonany z gotowanego, skoncentrowanego soku z trzciny cukrowej tzw. melasy. Cachaça jednak że, patrząc wstecz historycznie zawsze były wykonywane z świeżego soku z trzciny cukrowej, zwanego Garapa.

Ta różnica w procesie powoduje unikalny skład chemiczny, który odróżnia obydwa alkohole.  Przynosi również, różne charakterystyczne właściwości sensoryczne. Gotowanie soku z trzciny cukrowej, zmienia całkowicie skład substancji zawartych w produkcie. Powstaje złożony szereg aldehydów i wyższych alkoholi, co całkowicie modyfikuje ostateczny smak napoju. 

Cachaca, jest ponad to zastrzeżona prawnie tylko dla BrazyliDekret 6871/2009, art. 53, określa cachaça jako:


Typowa i wyjątkowe oznaczenie płynu produkowanego z trzciny cukrowej w Brazylii, o zawartości alkoholu 38% do 48% w oznaczeniu procentowym, przy dwudziestu stopniach Celsjusza (° C), otrzymywany przez destylację sfermentowanego soku z trzciny cukrowej


I podstawowa różnica czyli początki, cachaça jest starsza według niektórych źródeł pierwszą cachaça, destylowano około 1532 roku, w São Vicente, gdy pierwsze cukrownie pojawił się w Brazylii. Natomiast Rum, pojawiły się na początku XVII wieku w brytyjskich koloniach na Karaibach, prawdopodobnie na wyspie Barbados.

Cachaça dziś

Zużycie cachaça

Cachaça nie jest już zwykłym napojem alkoholowym, mowa nie tylko o Brazylii. Będąc głównym składnikiem najsłynniejszego brazylijskiego napoju, słynnego na całym świecie cocktailu Caipirinha. Cachaça została również ogłoszona, mianem Narodowego napoju Brazylii wg. Rozporządzenia Federalnego. Ponadto dzień 13 września, jest Dniem Cachaça w Brazylii.

W 2013 roku średnie roczne zużycie przypadające na obywatela Brazylii, to 11,5 litra na osobę. Cachaça, to drugie najczęściej spożywany napój alkoholowy w Brazylii, najwięcej spożywanym jest oczywiście piwo. W kategorii alkoholu , cachaça, zdecydowanie bije wszystkie inne na głowę, co stanowi ponad 80% udziału w rynku wysokoprocentowych napojów alkoholowych.  

Produkcja cachaça w Brazylii

Brazylijski przemysł cachaça wykazał imponującą wydajność. Według szacunków Ibrac, Instituto Brasileiro de Cachaça, ponad 1,2 mld litrów cachaça zostało wyprodukowanych w 2013 roku. Jednak najbardziej interesującą cechą tej branży jest charakter jej producentów. W 2013 roku było tylko 5,000 legalnie zarejestrowanych producenctów w Brazylii, produkujących 4.000 marek. Ale z ostatniego Brazylijskiego spisu wynika, że liczba producentów faktycznie mogła być wyższa niż 40.000.cachaça destylacja alembik

Wynika to z faktu, że 98% wszystkich producentów w Brazylii, to małe lub mikro rzemieślnicze gorzelnie. Pomimo tego, cachaça przemysłowa stanowi około 70% produkcji. Ponad 600.000 miejsc pracy pośrednio i bezpośrednio, generuje branża. Ponadto, jak wynika z danych Euromonitor, sprzedaż wygenerowała ponad 7,5 mld USD w 2013 roku.

São Paulo jest stanem, w którym cachaça produkuje się najwięcej, co stanowi 46% całkowitej produkcji krajowej. Pernambuco i Ceará natomiast odpowiedzialne jest, za około 12% produkcji krajowej. Inne stany, czyli Paraná, Minas Gerais i Rio de Janeiro, to kolejno 8% produkcji krajowej.
Trzeba jednak wspomnieć, że przywództwo Sao Paulo, pochodzi od dużej produkcji cachaça przemysłowej. Przeciwieństwem do Sao Paulo jest Minas Gerais, która zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o produkcję rzemieślniczą. Wraz ze stanem Rio de Janeiro, te dwa regiony są odpowiedzialne za ponad 50% krajowej produkcji rzemieślniczej cachaça w Brazylii.

Pięciu najlepszych regionów, pod względem liczby marek cachaça w Brazylii to:
Minas Gerais - 1.587 marek
Sao Paulo - 676 marki
Rio Grande do Sul - 343 marki
Rio de Janeiro - 244 marki
Santa Catarina - 238 marki

 

Producenci cachaça:

W 2013 roku firmy, które produkowały najwięcej cachaça w Brazylii to:
-Companhia Muller de Bebidas, która jest właścicielem Pirassununga 51, to 18% udziału w rynku,
-Pitu posiada 15% udziału w rynku, a 6% z nich pochodzi z marką Caninha da Roca

-Indústrias Reunidas Tatuzinho Três fazendach, która jest właścicielem Velho Barreiro, ma 8% udziału w rynku.

-Ypióca ma 2% udziału w rynku

Interesująca jest analiza, jak produkcja cachaça w Brazylii rozprzestrzenia się. Te cztery firmy są odpowiedzialne za 43% produkcji krajowej.

Zagraniczne inwestycje

Przemysł cachaça zaczął przyciągać uwagę inwestorów, ze względu na swój potencjał wzrostu, zwłaszcza poza granicami Brazylii. Główne inwestycje zagraniczne w tym sektorze zaczęła się w 2011 roku, kiedy to włoska marka likieru Campari kupił brazylijską markę Sagatiba. Brytyjska marka Diageo, która jest właścicielem marki whisky Johnny Walker, kupiła Ypióca w 2012, a amerykańska firma Brown-Forman, która jest właścicielem marki Jack Daniels whiskey kupiła Santa Dose. Francuski Pernod Ricard i hiszpański Osborne, również są zainteresowani nabyciem marki cachaça w Brazylii.

Eksport cachaça

Około 99% wszystkich produkowanych cachaça na świecie, zużywa się w Brazylii. Pozostawia to tylko 1% dla reszty świata. W 2013 roku zaledwie 9,21 mln litrów cachaça były wywiezione z Brazylii, co stanowi 16,59 mln USD. Pomimo wzrostu o 10% przychodów uzyskanych z eksportu, od 2012 do 2013 roku eksport maleje.
Począwszy od roku 2013, cachaça jest eksportowana do 59 krajów, z czego ponad 90 firm działa na tym rynku. Trzy kraje, które importują najwięcej cachaça to:

Niemcy - 17,69% objętości
Stany Zjednoczone Ameryki - 11,43% objętości
Portugalia - 9,18% objętości
Bazylijski eksport cachaça do Stanów Zjednoczonych ma wzrosnąć, ponieważ w 2013 r. alkohol zaczęto traktować jako cachaça, a nie tylko "brazylijski rum". Ten sam proces rejestracji alkoholu i sprzedaży jaką prowadzi, Tequila - pochodząca z Meksyku - czy Cognac i Champagne - pochodzący z Francji. Oczekuje się, że wielkość eksportowanej cachaçy do Stanów Zjednoczonych, będzie można pomnożyć dziesięciokrotnie do 2018 roku.

Cachaça w Polsce

Cocktail caipirinha, cachacaNajpopularniejsze marki cachaça w Polsce to, Pitu i Cana Rio. Jest to oczywiście przemysłowy rodzaj alkoholu, aczkolwiek na tyle popularny w naszym kraju, że możemy go dostać w prawie każdym lokalu. Wszystko to za sprawą cocktailu caipirinha, który jest bardzo rozpoznawalny w Polsce. Zdarzają się również miejsca, w których możemy spróbować rzemieślniczych wersji cachaça, i tu najpopularniejszą marką wydaje się być Leblon. A wy próbowaliście Cachaça?

 

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI NASZYMI ARTYKUŁAMI DOTYCZĄCYMI HISTORII I PRODUKCJI ALKOHOLI. JAK RÓWNIEŻ DO SUBSKRYPCJI I KOMENTOWANIA NASZYCH KANAŁÓW, NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH. TO DLA WAS ODKRYWAMY NAJWIĘKSZE SEKRETY ALKOHOLU.

POZDRAWIAMY EKIPA BAR WIKIPEDIA

Cachaça narodowy trunek Brazyli
5 (100%) 11 votes

Podobne wpisy

3 myśli na temat “Cachaça narodowy trunek Brazyli

  1. I like this weblog so significantly, saved to fav.

  2. URL

    ... [Trackback]

    [...] Informations on that Topic: barwikipedia.pl/cachaca-narodowy-trunek-brazyli/ [...]

Dodaj komentarz