Historia Kawy

Historia kawy legenda

Historia kawy, jest ściśle związana z krajami arabskimi. To wiemy wszyscy szczególnie, że jedna z najpopularniejszych odmian kawy nosi nazwę arabica. Ale kiedy  odkryto kawę, jak to się stało że kawa trafiła na nasze śniadaniowe stoły? Jak lawa trafiła do Europy? Tego i wiele więcej, dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy! 

historia kawy

Żeby odnaleźć historyczne początki kawy, musimy cofnąć się co najmniej do X wieku. To tam natkniemy się, na wiele raportów i legend, otaczających pierwsze użycie. Za miejsce pochodzenia kawy, uważana jest Etiopia . Najwcześniejsze udokumentowane dowody picia kawy, a także zapisanej wiedzy na temat hodowli kawowca, to XV wiek. Zapiski, w których mowa jest o sufickich klasztorach w Jemenie, do których kawa dotarła właśnie z Etiopii. W XVI wieku, kawa rozprzestrzeniła się na resztę Bliskiego Wschodu, południowe Indie , Persjie, Turcje, Róg Afryki i cała północą cześć Afryki . Następnie ten brązowy napój dotarł na Bałkany, pojawił się również we Włoszech, a z tamtąd dotarła do reszty Europy, Indonezji, a następnie do Ameryki. Jak sami widzicie, kawa przebyła bardzo długą drogę zanim stała się podstawowym napojem w naszym codziennym życiu.

Skad pochodzi słowo kawa?

Słowo "kawa" pochodzi z języka angielskiego, miało to miejsce już w 1582 roku. Wywodzi się z holenderskiego Koffie, co zostało wypożyczone z słowa tureckiego Kahve, Turecki zwrot z kolei to parafraza arabskiego słowa qahwah (قهوة).

Słowo qahwah początkowo odnosiła się do rodzaju wina, którego etymologia jest podana przez arabskich leksykografów, jako wynikające z czasownika qahā (قها "brakuje głodu"), w nawiązaniu do reputacji danego napoju w tłumieniu apetytu. Słowo qahwah, czasami alternatywnie przypisuje się do zwrotu quwwa, z języka arabskiego ( "moc, energia") lub Kaffy, średniowiecznego królestwa w Etiopii, skąd roślina została wywieziona do Arabii.

Historia Kawy, pierwsze zapiski

Etiopczycy, przodkowie dzisiejszych grup etnicznych zwanych Oromo. To właśnie oni, jako pierwsi zaznali energetyzujących wpływów, roślin z rodziny kawowca. To na ich ziemiach prawdopodobnie wyewoluował najpopularniejszy szczep, czyli Arabika. Jednakże, nie ma bezpośrednich dowodów, i nigdy nie stwierdzono tego dokładnie. Nigdy nie wskazano miejsca w Afryce, w którym kawy rosła lub które plemie z spośród tubylców, mogło zacząć wykorzystać ją jako środek pobudzający. Pierwsze wzmianki dotyczące hodowli kawy to miasto Harar, leżące na terytorium Etiopi. Miejscowa ludność, jest uważany za Etiopijczyków lub pochodzący z różnych pobliskich ludności czyli Sudanu i Kenii.

Historia kawy etiopia

Kawa była spożywana głównie w świecie islamskim, gdzie z pewnością powstała i była bezpośrednio związane z praktykami religijnymi.

Legendy na temat kawy

Istnieje kilka legend, na temat pochodzenia samego napoju. Jedna z nich opowiada o Jemeńskim Sufim, mistyku o nie zbyt prostym imieniu Abu al-Hasan al-Shadhili. Według legendy to właśnie on, jako pierwszy stworzył napar z ziaren kawowca. Mianowicie podczas podróży do Etiopii, obserwoł on ptaki posiadające niezwykłą witalnośc. Żywiły się one jagodami kawowca, to zainteresowało naszego sufiego. Więc i on sam po wypróbowaniu owej jagody, doświadczył tego samego rodzaju witalności.

Druga legenda przypisuje odkrycie kawy, uczniowi szejka Hasan Schadheli Abou'l, o imieniu Omar. Według starożytnych kronik (odnalezione w rękopisie Abd al-Kadir) Omar, który był znany ze swojej zdolności do leczenia chorych po przez modlitwę, został kiedyś wygnany z Mocha. Znalazł schronienie w jaskini, na pustyni niedaleko Ousab. Omar będąc głodny, zaczął żuć jagody z pobliskich krzaków, ale uznał je za gorzkie. Próbował prażyć ziarna, aby poprawić smak, ale stały się one trudne do pogryzienia i przełknięcia. Potem próbowałem zmiękczyć je w wrzącej wodzie jak np. fasole, nie trudno stwierdzić co sie stało, powstał pachnący brązowy napar. Jak podają zapiski, po wypiciu płynu Omar poczuł ożywienie, które podtrzymywało się przez kilka dni. W tej opowieści, napar został określony "cudownym lekiem", a Omar został poproszony o powrót i stał się świętym.

Historia kawy legenda

Inną z legend, jest dosyć fantazyjna. Historia ta toczy się w IX wieku, w Etiopii. Opowiada o hodowcy kóz, pasterz nosił imię Kaldi. To właśnie on widząc efekty energetyzujące, gdy jego stado nadgryzało czerwone jagódy kawowego krzewu. Zaczął on również żuć owoce, a efekt pobudzenia odczuł na sobie. Jego radość skłoniła go, do pozostawienia jagód kawowca, u pewnego mnicha w pobliskim klasztorze. Mnich natomiast odrzucił ich wykorzystywanie, po czym wrzucił je do ognia, ale kuszący aromat z ogniska spowodował że inni mnisi zebrali się wokół i postanowili je zbadać. Prażone ziarno szybko zostało oddzielone od żaru, zmielone i rozpuszczone w gorącej wodzie, otrzymując pierwszy na świecie kawę. Ponieważ ta historia nie była znana wcześniej, a ukazały się w piśmie z 1671 roku, przeszło 800 lat po tym jak miały miejsce pozostałe legendy, jest wysoce prawdopodobne że została zmyślona.

Kawa w historii

Najwcześniejszym wiarygodne dowody, na temat picia kawy i hodowli kawowca. Pojawia się w połowie XV wieku, w Jemenie i dotyczą sufickich klasztorów.

Ziarna kawy po raz pierwszy zostały wywiezione z Etiopii do Jemenu. Jemeńscy kupcy przywieźli kawę do ojczyzny, zaczeli ją uprawiać jak fasolę. Jak wspominaliśmy wcześniej słowo qahwa, oznaczało pierwotnie wino. Sufi w Jemenie wykorzystywali napoju jako pomoc w koncentracji, a także jako rodzaj duchowego upojenia, kiedy wyznawali wiarę i skandowali imię Boże. Sufi używali kawy, do utrzymywania się w stanie gotowości w czasie swoich nocnych nabożeństw. Translacja rękopisu al-Jaziri, opowiada o rozprzestrzenianiu się kawy, z regionu zwanego Arabia Felix (dziś tereny Jemenu), na północ do Mekki i Medyny, a następnie do większych miast w Kairze, Damaszku, Bagdadzie i Konstantynopolu.

W roku 1414, napój znany był w Mekkce, a na początku 1500 roku trafił, do Mameluków sułtanatu Egiptu i Afryki Północnej, gdzie dotarł z jemeńskiego portu Mocha. Mnóstwo kawiarni tworzono w Kairze (Egipt), wokół ściśle religijnego miejsca Uniwersytetu Azhar. Kawiarnie otwierano także w Syrii, zwłaszcza w Aleppo, a następnie około 1554 roku w Stambule, stolicy Imperium Osmańskiego. W 1511 roku ortodoksyjni imamowie, zakazali używania kawa i jej stymulującego efektu, zakaz został uchwalony w sądzie teologicznym w Mekkce . Jednak zakazy te został obalone w 1524 roku, na zlecenie osmańskiego tureckiego sułtana Sulejmana I. Wielki Mufti Mehmet Ebussuud el-İmadi wydał fatwę, pozwalającą na spożycie kawy. W Kairze mieszczącymi się w Egipcie, podobny zakaz został ustanowiony w 1532 roku.

Dalsza ekspansja XVI wieku, kawa znana była już w reszcie krain Bliskiego Wschodu, w Imperium Safavid i Imperium Osmańskim. Z Bliskiego Wschodu natomiast, picie kawy rozprzestrzeniło się do dzisiejszej stolicy kawy, czyli do Włoch. Następnie brązowy napar, dotarł do reszty Europy, a rośliny kawy były transportowane przez Holendrów z Indii Wschodnich i obu Ameryk.

Najstarsza wzmianki literackie o kawie, to wzmianki w pracach z X wieku perskiego lekarza Muhammad ibn Zachariasza al-Razi, znany na zachodzie jako Rhazes. Na bardziej precyzyjne informacjie, na temat przygotowania napoju z palonych jagód kawowca, trzeba było poczekać kilka wieków. Jednym z najważniejszych dzieł dotyczących kawy, może poszczycić się Abd al-Qadir al-Jaziri, który w 1587 roku przygotował pracę historyczną, o historii i prawnej kontrowersji dotyczącej kawy. Dzieło nosi tytuł "Umdat al safwa fi hill al-qahwa" . I głosi, że szejk Jamal-al-Din al-Dhabhani (zm. 1470), mufti Aden. Był pierwszym, który przyjął stosowanie kawy (około 1454). A o to cytat:

"Stwierdził on, że wśród swoich właściwości było to, że obchodziło zmęczenie i ospałość, przynosił do ciała pewna eteryczność i tężyzne"

Kawa w Europie

Kawa po raz pierwszy w Europie, pojawiła się na wyspie Malta, w XVI wieku. Tureccy muzułmańscy niewolnicy, zostali uwięzieni przez Joannitów w 1565 roku. Wielkie Oblężenie Malty, zostało wykorzystyane do rozsławienia ich tradycyjnego napoju. Domenico Magri wspomniał w swojej pracy Virtu del Kafe

"Turcy najbardziej zręczni twórcy tej mikstury."

Historia kawy turcja malta

Również niemiecki podróżnik, Gustav Sommerfeldt w 1663 roku napisał:

"zdolności i pracowitość, z jaką turecki więźniowie zarobiali trochę pieniędzy, zwłaszcza przygotowując kawę, proszek przypominający tabakę, jak by trochę tytoniu, z wodą i cukrem."

Kawa była popularnym napojem w maltańskim społeczeństwie, wielu sklepów sprzedających kawy zostało otwartych, niewiele później.

Kawe opisano również w opisie Aleppo, pisał o niej niemiecki lekarz botanik Leonhard Rauwolf. To pierwsza europejska wzmianka, zapisana w 1573 roku. W ślad za nim, pojawiają się opisy innych podróżnych z Europy.

Tętniąca życiem handel między Republiką Wenecji i muzułmanami w Afryce Północnej, Egipcie i na Wschodzie. Przynosiły dużą różnorodność towarów afrykańskich, w tym kawy. To właśnie do tego wiodącego portu Europejskiej, trafiała kawa, a weneckich bogatych kupców urzekła moc napoju. W ten sposób, kawa została wprowadzona do kontynentalnej Europy. W 1591 roku botanik i lekarz Prospero Alpini, jako pierwszy opublikować opis kawowca w Europie. A pierwsza europejska kawiarnia, oczywiście oprócz tych na Malcie, otwarta została w Wenecji w 1645 roku.

Kawa w Polsce

Kawa dotarła do Polski, byly to czasy Polski Obojga Narodów, a wiec około XVII wieku. Kawa dotarła głównie po przez kupców, handlujących z Turkami. Pierwsze kawiarnie otwarto, już wiek później. Stosowanie kawy ogromnie wzrosło, mimo iż był to luksusowy towar podczas komunistycznej ery Republiki Ludowej . Spożycie kawy wzrosła od przekształcenia Polski w demokratyczne państwo z kapitalistycznego w 1989 roku, ale nadal w ilości na mieszkańca, pozostaje na niższym poziomie, niż w większości krajów Europy Zachodniej.

 

CZYM DOKŁADNIEJ RÓŻNIĄ SIĘ POSZCZEGÓLNE GATUNKI KAWY, JAKIE SĄ RODZAJE KAWY, GATUNKI I JAK ZROBIĆ IDEALNĄ PIANKĘ DO LATTE? TEGO I WIELE WIĘCEJ DOWIECIE SIĘ Z KOLEJNYCH NASZYCH ARTYKUŁÓW. ZAPRASZAMY!

Historia Kawy
4.9 (98.82%) 17 votes

Podobne wpisy

Dodaj komentarz