Wstęp, praca barmana

Tom Cruise w filmie "Cocktail" kurs barmanski jak zaczac

Wstęp... Praca barmana

Bar wikipedia blog barmanski encyklopedia alkoholi

Rozwój tury­styki, podno­sze­nie standardów zaplecza restau­ra­cyjno-hote­lo­wego, czy rów­nież czę­ści roz­ryw­ko­wej (kluby, dys­ko­teki), wymaga od osób zatrud­nio­nych pew­nego stan­dardu obsługi. Bo jak mogli byśmy żądać wyso­kiej zapłaty za naszą pracę, nie dając w zamian nic wyso­kiego stan­dardu? Jakie cechy powinien mieć barman? Jakie umijętności przydadzą wam się w pracy? Zapraszamy, do zapoznania się z naszym artykułem.

Poprawa standardu życia, w naszym pięknym kraju. Coś się zmienia, nie jestem tutaj w celu rozmowy o polityce, ale trend jest zauważalny w każdej branży. Jestem barmanem, a praca jest dla mnie przyjemnością. Dla tego właśnie z uśmiechem obserwuje zmiany. Może to za sprawą dużej liczby programów gastronomicznych w TV, a może po prostu mając bardziej wypchane portfele zauważamy, to czego wcześniej zauważyć nie chcieliśmy??

Tom Cruise w filmie "Cocktail" kurs barmanski jak zaczac
Tom Cruise w filmie "Cocktail"

Jed­nak jak wia­domo nikt się nie uro­dził mistrzem, jak w każdy zawodzie rów­nież i bar­man, swe umie­jęt­no­ści stop­niowo zdo­bywa. Ponieważ jak każdy inny zawód, rów­nież i ten wymaga szcze­gól­nych umie­jęt­no­ści tech­nicz­nych, a przede wszystkim ogromnej wiedzy. Bar­man jest osobą szcze­gól­nie ważną!!! Utrzy­muje bowiem wer­balny kon­takt, z swo­imi gośćmi w barze. Zatem częstotliwość poja­wia­nia, się tych samych gości to pochwała dla bar­mana, potwier­dze­nie uzna­nia jego gościn­no­ści czy dobrej obsługi i umie­jęt­no­ści.

Tak moi drodzy, to nad wszystko wiedza o produktach, historii powstania, sposobie produkcji, a także znajomość ciekawych rozwiązań i kreatywność. Jak dla mnie, to główne cechy dobrego barmana, nie zapominając oczywiście o jednym czynniku wspierającym, w sumie najważniejszym czyli barmańskiej pasji.

Jeśli twoim celem jest po prostu być, jeśli trafiłeś tutaj bo kolega barman pochwalił, się swoim zarobkiem, a ty też chcesz mieć takie przychody. To proszę opuść tego bloga.... Nie zapomnimy, że gastronomia to zdecydowanie praca, w której mamy największą możliwość, a raczej wręcz obowiązek starać się o dobry kontakt z naszym gościem. Więc jeśli nic w tej pracy, cie nie zainteresuje to odpuść, jeśli nie lubisz ludzi... Lepiej poprostu odpuść...

Gwarantuje ci, że jeśli nie będziesz za barem, czerpał przyjemności z pracy to nie zarobisz dobrze. Barman jest dla gościa, a często obserwując z boku można pomyśleć, że jednak odwrotnie. Dobry barman powinien przede wszystkim doradzić, często spotykane i zapewne każdy z pracujących już za ladą zna temat. Mianowicie często obserwuje tendencje do serwowania rzeczy, które chce barman, a nie gość.

Tylko po co? Co z tego, że lubię "Negroni"? Skoro wiem, że duża część przeciętnych zjadaczy chleba, tylko skrzywi się, próbując czerwonego nektaru. W naszych fachu liczy się rozmowa... Dużą częścią zarobków, w gastronomii jest napiwek, ale nikt mi nigdy w życiu nic za darmo nie dał. I wy też nic z cała pewnością, za darmo nie dostaniecie.

Praca barmana to czasem straszna charówa, gdzie po wielu godzinach w porach nocnych mimo zmęczenia i bólu kończyn. Ty będziesz musiał z uśmiechem, słuchać żartów pijanego gościa... Takie sytuacje bedą napewno zdarzały się częściej, na początku pracy w lokalach o niższym standardzie. Ale możecie mi zaufać że nawet w Hotelu *****, zdarzyło mi się wieźć na wózku hotelowego boya nieprzytomnego klienta.

Barman, jest dla gości jaki powinien byc barman cechy barmana
Barman, jest dla gości, a nie odwrotnie

Za darmo nic nie dostałem, bo jakieś tam wrażenie na gościu zrobić musimy, aby wynagrodził nas dodatkowo za nasze starania. Wiadomo że nie tylko pokazując profesjonalizm, możemy pokazać coś innego wręcz musimy pokazać w zwykłych barach bez wygórowanego standardu. Naj normalnie najzwyczajniej w świecie, rozmową wzbudzić jakąś nić przyjaźni czy porozumienia, w ten sposób buduje się baze stałych gości. Wiadomo kobiety mają piersi, mężczyźni tak łatwo nie mają. Więc odpowiedni charakter też u barmana jest pożądaną cechą. Zatem, dla mnie dobry barman, to osoba która rozumie że jest dla gościa. To fachowiec, który rozmowę zacznie od pytania o preferencje smakowe, spragnionych wędrowców. Dopiero na trzecim, miejscu dla mnie, są cele sprzedażowe. Drugie miejsce, rezerwuje na próbę zainteresowania tym co robię, i tym co stoi, za moimi plecami. Czyli oczywiście alkoholem, i tu znów wraca temat wiedzy która barman mieć powinien! Nie wpychaj na siłę gościowi towaru, podążaj za jego potrzebami i tym co on lubi, a długo terminowo zyskasz więcej... Bo nie zapominajmy, że do lokalu idziemy przede wszystkim, po upragniony relaks.

Całkiem inaczej wygląda praca w topowym hotelu, całkiem inaczej w klubie, dobrym pubie czy cocktail barze. Całkiem inaczej powinno rozmawiać się z napakowanym, miłym gościem który zostawił gdzieś swój dres, a teraz jest u ciebie w klubie. Zupełnie inaczej natomiast, wygląda rozmowa z starszym małżeństwem goszczącym na zimowym urlopie w górach.

Nie zgodzę się również z tezą, że praca barmana wiąże się z podwyższonym ryzykiem, popadnięcia w alkoholizm. To jak by twierdzić, że kucharz będzie miał problemy z otyłością, co jest absurdem. Co prawda praca w klubie, wiąże się z obcowaniem wśród pijanych, często również pod wpływem innych środków odurzających, osobników. Lecz każdy swój rozum ma, każdy również sam decyduje o tym co zrobi, lub czego zrobić nie chce. Myślę, że nie ma mowy o zwiększonym ryzyku, a jest one równe do ryzyka wychowywania się, w śród blokowisk. Jak dla mnie, praca za barem zawsze była, poszukiwaniem smaku i miłością do sztuki łączenia, w jedną kompozycję. A nie okazją, do wypicia kilku głębszych, czy poznania jakichś nowych "znajomych". Oby dla was bar i alkohol, również przerodził się w pasje.

 

Blog barmański, co tu znajdziecie

Z racji mojej pasji, z chęci spojrzenia w przyszłość z dobrymi rokowaniami. W celu rozwoju osobistego, jak i pomocy w rozwoju wam, zainteresowania kogoś, a ogólnie w celu szerzenia kultury alkoholowej i cocktailowej!!! Moje powody do stworzenia tej strony,,, Mój wkład w przyszłość barmaństwa, więc jeśli ty drogi czytelniku, bądź ty droga czytelniczko, dzięki tej stronie zainteresujesz się barem... To ja zrealizuje swoje założenie, a uśmiech już zawsze będzie gościł na mojej twarzy.

A co znajdziesz tutaj? W założeniu ma to być, kurs barmański online, co przyniesie czas zobaczymy. Ma to być internetowe źródło wiedzy o barze, baza alkoholi, ich historia i produkcja. To wszystko, zebrane w jednym miejscu i podanej w fajny, prosty, czasem zabawny, ale co najważniejsze w wczytelny sposób. Mam nadzieje, że i stary wyjadacz i poczatkujący znajdzie coś dla siebie. Z czasem może pojawią się konkursy, czy relacje z eventów. Zapraszamy do czynnego udziału w życiu tego bloga i komentowania wpisów, a także udostępniania.

Pozdrawiam wszystkich odwiedzających

Zapraszam do śledzenia nowych wpisów
Ekipa Bar Wikipedia
Wstęp, praca barmana
Oceń ten post

Podobne wpisy

Jedna myśl na temat “Wstęp, praca barmana

  1. ... [Trackback]

    [...] Read More: barwikipedia.pl/wstep/ [...]

Dodaj komentarz